ČASTÉ DILEMA: měkká nebo tvrdá matrace?

Při nákupu matrace se stále vrací ta samá otázka. Mám si koupit měkkou nebo tvrdou matraci? Kde se mi bude lépe spát? Poskytne měkká matrace dostatečnou oporu mé páteři? Vyspím se pohodlně na tvrdé matraci?

Najděte si chvilku času a zjistěte, jaké účinky může mít nevhodná matrace.

Jaké jsou nevýhody matrace, která je příliš tvrdá?

Tvrdá matrace je většinou správnou volbou pro lidi, které trápí bolesti zad, mají vyšší tělesnou váhu nebo upřednostňují spánek na tvrdém povrchu. Nemusí se ale jednat o tu nejlepší volbu, protože matrace, která je příliš tvrdá, může působit negativně na vaše zdraví a duševní pohodu:

Matrace může vyvíjet příliš velký tlak na vaše kyčle, lokty a ramena, a tím ovlivňovat váš krevní oběh

Protože páteř v oblasti ramen a hýždí nepoklesne do matrace, je na ni vyvíjen větší tlak, a páteř se začíná opotřebovávat.

Bolí vás kyčle, spodní část zad a šíje.

Můžete se v noci probouzet, protože cítíte bolest nebo máte znecitlivělé nohy a ruce.

Nevyhovuje vám žádná z poloh na spaní, protože povrch je příliš tvrdý a vyvíjí tlak na vaše tělo.

Vy se kvůli tomu hodně převracíte z boku na bok a trápí vás nedostatek spánku.

 

Obecná rada, že tvrdá matrace je nejlepší, už neplatí pro všechny. Měli byste si zvolit matraci, která vám bude vyhovovat a bude vám pohodlná. Každý zákazník má jiné preference, pokud někdo léta spí na tvrdé matrace a tvrdé lůžko mu vyhovuje, určitě není důvod, aby si nevybral z naší nabídky nové tvrdé matrace nebo tvrdší matrace.

Vyzkoušejte, jak tvrdá je vaše matrace

Bolest ve spodní části zad je prvním znamením, které vám říká, že matrace je možná příliš tvrdá. Vyzkoušejte svou matraci.

Lehněte si rovně. Položte si ruku pod spodní část zad nebo požádejte někoho, aby to pro vás udělal. Měli byste pod sebou mít dostatek prostoru, aby jím mohla projít otevřená ruka. Pokud se vám tam ruka snadno vejde nebo pokud je tam ještě volný prostor, matrace je příliš tvrdá.

Vaše páteř si na takové matrace nemůže dostatečně odpočinout, protože svaly musí být celou noc aktivní, aby páteři poskytovaly oporu, následkem této situace cítíte bolesti.

Jaké jsou nevýhody matrace, která je příliš měkká?

Kromě lidí, kteří rádi spí na tvrdém povrchu, se spoustě osob líbí pocit „spaní v oblacích“ nebo spaní v houpací síti či dokonce na vodě. Taková matrace může být měkká a pohodlná, ale možná není tím nejlepším pro vaši páteř. Jaké jsou případné následky používání měkké matrace:

Vaši páteři není poskytována dostatečná opora, a proto se střední část páteře ponoří do povrchu matrace; vaše páteř se nenachází ve správné poloze.

Kvůli nepřirozené pozici páteře budete mít pocit, jako kdybyste osm hodin spali v houpací síti.

Vaše svaly bez přestání pracují a pokoušejí se uchovat páteř ve správné pozici.

Pokud používáte vysoký polštář, probudíte se s bolestmi šíje, protože vaše svaly byly vystaveny neustálému napětí – vaše hlava byla položena příliš vysoko, zatímco vaše páteř neustále zapadala do matrace.

Kvůli měkkému povrchu se můžete jen těžko pohybovat a v noci se probouzíte.

Vyzkoušejte, jak měkká je vaše matrace

Následkem používání matrace, která je příliš měkká, budou bolesti v horní části zad. Vyzkoušejte svou matraci – položte si ruku pod spodní část zad nebo požádejte někoho, aby to pro vás udělal. Pokud máte velké problémy tam ruku vložit, je vaše matrace příliš měkká.Košík  

matrace prázdný